Lasy Państwowe - największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa - współorganizują seminarium Wildlife Center of Virginia w Polsce. Wydarzenie, które zostało objęte patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, odbędzie się w dniach 6 - 7 grudnia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Lasy Państwowe wspierają organizację seminarium poświęconego Ośrodkom Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Polsce - wspólnej inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wildlife Center of Virginia oraz Fundacji Mecenat Publiczno-Prywatny. Patronat honorowy nad seminarium przyznało również Ministerstwo Środowiska, Główny Lekarz Weterynarii oraz Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Warsztaty poprowadzi uznany międzynarodowy ekspert w dziedzinie ochrony dzikiej przyrody prezydent Wildlife Center of Virginia Edward E. Clark. Podczas seminarium spotkają się m.in. przedstawiciele Ośrodków Rehabilitacji Zwierząt Dzikich, lekarze oraz studenci weterynarii, przedstawiciele Lasów Państwowych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
„Cieszymy się, że Lasy Państwowe popierają podjętą przez Wildlife Center of Virginia i Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska inicjatywę. Presja cywilizacyjna nieustannie wpływa na zachwianie równowagi w przyrodzie, zwłaszcza w ekosystemach leśnych. Dlatego tak ważne jest poparcie Lasów Państwowych dla inicjatyw podejmowanych w celu niwelowania wpływu człowieka na środowisko”. – powiedziała Agata Tyszkiewicz, Fundacja Mecenat Publiczno-Prywatny.
Lasy Państwowe, które zarządzają większością Ośrodków Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Polsce, gospodarują niemal jedną trzecią powierzchni Polski. Dbają o zachowanie różnorodności biologicznej lasów, chronią je przed takimi zagrożeniami, jak klęski żywiołowe, plagi owadów, choroby drzew, pożary, zanieczyszczenia a także przed skutkami kłusownictwa czy wandalizmu. W kompetencjach Lasów Państwowych znajduje się również zarządzanie gospodarką leśną, tak aby była ona prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, uwzględniającego wszystkie funkcje, jakie pełnią lasy.
Więcej informacji udzielają:
Marta Żeglińska tel. kom. 601 285 206 m.zeglinska@mecenatpublicznoprywatny.pl
Daria Kozieja tel. 603 110 172 d.kozieja@mecenatpublicznoprwatny.pl
**************
The Wildlife Center of Virginia zostało założone w listopadzie 1982 roku. Pod nadzorem Edwarda Clarka The Wildlife Center staje się jednym z przodujących na świecie weterynaryjnych szpitali naukowych dla dzikiej przyrody. Od 1982 roku opiekę i leczenie w centrum otrzymało ponad 60 000 zwierząt dzikich, wśród nich ponad 200 gatunków ptaków, ssaków, węży i płazów. Wildlife Center zaprezentowało studium przypadków około 1,5 mln uczniom oraz dorosłym w Wirginii i wyszkoliło rzeszę lekarzy i techników weterynarii oraz wolontariuszy w ośrodkach rehabilitacji zwierząt dzikich. Wildlife Center zarządza obiektem, w którym znajdują się klinika weterynaryjna, laboratorium diagnostyczne, sala operacyjna, gabinet radiologiczny i biura administracyjne.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest instytucją, która odpowiada za realizację polityki ochrony środowiska w zakresie: zarządzania ochroną przyrody, w tym m.in. obszarami Natura 2000, kontroli procesu inwestycyjnego. Realizuje także zadania dotyczące zapobiegania i naprawy szkód w środowisku. Odpowiada za zarządzanie informacją o środowisku przyrodniczym oraz rejestrację organizacji w krajowym rejestrze organizacji zarejestrowanych w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). W kompetencjach GDOŚ jest również tworzenie i koordynacja krajowej sieci "Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju" w Polsce, odpowiedzialnej za wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy krajami UE oraz instytucjami wdrażającymi fundusze europejskie.
Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Gospodaruje niemal jedną trzecią powierzchni Polski – części szczególnie cennej, bo rosną na niej lasy. Co ważniejsze, części systematycznie powiększającej się, gdyż dzięki staraniom leśników lasów przybywa. Lasy Państwowe dbają o różnorodność biologiczną lasów, chronią je przed wieloma zagrożeniami - klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, także przed skutkami kłusownictwa czy wandalizmu. Lasy Państwowe troszczą się również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek uniwersalny surowiec ekologiczny, jakim jest drewno, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, uwzględniającego wszystkie funkcje, jakie pełnią lasy. Ponadto Lasy Państwowe aktywnie uczestniczą w edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży kształtując poczucie odpowiedzialności za własny region zamieszkania i wspólne dobro, jakim jest las.
Fundacja Mecenat Publiczno-Prywatny to pierwsza, niezależna, ogólnopolska inicjatywa i platforma współpracy przedstawicieli społeczności i organizacji pozarządowych, administracji rządowej, samorządowej i władz lokalnych (inicjatywa typu non-profit). Prowadzi aktywny dialog, z poszanowaniem interesów i głosu społeczności lokalnych oraz poszukuje pozytywnego kompromisu związanego z działaniami inwestycyjnymi w skali ogólnopolskiej i lokalnej, opartych na pełnej transparentności procesów decyzyjnych.
Link do strony artykułu: https://2fstatic.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/lasy-panstwowe-wspolorganizatorem-seminarium-wildlife-center-of-virginia-w-polsce